Uroczystości rozpoczęły się od złożenia zniczy na starym cmentarzu na którym znajduje się mogiła Powstańców Styczniowych na której były obecne władze samorządowe oraz przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych. O godzinie 12.00 została odprawiona msza święta w kościele parafialnym w intencji Powstańców Styczniowych oraz Ojczyzny, po której korowód na czele z Orkiestrą Dętą OSP Rossosz wraz z pocztami sztandarowymi: Zespół Placówek Oświatowych w Rossoszu, Ochotnicza Straż Pożarna w Rossoszu – OSP Rossosz, OSP Kożanówka, OSP Mokre oraz przedstawicielami grup rekonstrukcyjnych oraz mieszkańcami przemaszerowali na plac pikniku. Po przywitaniu mieszkańców gminy, władz samorządowych oraz gości zaprezentowana została przez ucznia ZPO w Rossoszu -Jakuba Brukalskiego prelekcja pt. „Powstanie Styczniowe w powiecie bialskim” przygotowana przez nauczyciela historii Marka Kulawca. Głównym punktem programu była inscenizacja zwycięskiej bitwy pod Rossoszem z 17 listopada 1863 roku.
Dziękujemy grupom rekonstrukcyjnym biorącym udział w inscenizacji, a były to:
Terra Felix – stowarzyszenie szermierczo-konne,
Bialski Batalion Polskich Drużyn Strzeleckich oraz Poczet Rycerski herbu Belina, Kresowe Bractwo Strzelców Kurkowych im. Orła Białego w Terespolu, Grupa Rekonstrukcji Historycznej,, Niepodległa ” Biała Podlaska, Stowarzyszenie Lubelska Grupa Historyczna im. Żołnierzy Wyklętych Lubelszczyzny, Radzyńskie Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. rtm. Wincentego Zawadzkiego.
Po zakończonej inscenizacji uczestnicy wydarzenia przeszli tanecznym polonezem na plac przy GOK-u gdzie ze swoimi stoiskami czekały: Koło Gospodyń Wiejskich w Rossoszu, Koło Gospodyń „Rumianki” z Romaszek oraz kuchnia polowa z grochówką.
Na sali widowiskowej część artystyczną uświetniła Orkiestra Dęta OSP w Rossoszu, Zespół Ludowy „Zielawa”, Zespół Harmonijkowe „Echo”.
Dziękujemy partnerom zadania:
Gminna Biblioteka Publiczna w Rossoszu
Zespół Placówek Oświatowych w Rossoszu
Ochotnicza Straż Pożarna w Rossoszu – OSP Rossosz
Koło Gospodyń Wiejskich w Rossoszu
Koło Gospodyń Wiejskich „Rumianki” w Romaszkach
za pomoc w przygotowaniach oraz udział w tym wydarzeniu. Bez Was uroczystości nie byłby tak udane!
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”