Światowy Dzień Pszczół
Szacuje się, że na Ziemi żyje ok. 2️0️ tys. gatunków dziko żyjących pszczół, z tego w Polsce ponad 450 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych.
Od kilku lat populacja tych owadów spada. Przyczyną są zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza, a także chemia używana w rolnictwie, która w wielu przypadkach jest dla nich toksyczna.
Pszczoły są odpowiedzialne za zapylanie ponad 77% gatunków roślin uprawnych na świecie i są jedynymi owadami, które wytwarzają miód – pokarm dla człowieka. Gdyby nie te zapylające owady, wielu owoców i warzyw nie byłoby wcale, a wydajność plonów niektórych upraw byłaby niższa.
Pszczoły zapylają również wiele rodzimych gatunków roślin dziko rosnących, a przez to dostarczają żywność dziko żyjącym konsumentom, dlatego stanowią ważny element naturalnego ekosystemu. Praca między innymi pszczół, wpływa na ilość i jakość nasion sadzonek potrzebnych do odnowienia lasu. Polepsza także urodzaj owoców leśnych, będących bazą pokarmową zwierząt.
Wyginięcie pszczół, miałoby katastrofalne skutki. Każdy z nas może przyczynić się do ochrony tych owadów. Najprostszym sposobem jest: zakładanie kwietnych łąk, budowanie coraz bardziej popularnych hoteli dla dzikich zapylaczy czy sadzenie w swoim otoczeniu roślin miododajnych.