Tłusty czwartek

Tłusty Czwartek to ostatni czwartek przed wielkim postem rozpoczynającym się w Środę Popielcową [1]. Rozpoczyna on ostatni tydzień Karnawału. Ze względu na zależność od daty Wielkanocy jest on świętem ruchomym.

Wedle tradycji w Tłusty Czwartek dozwolone jest objadanie się. Obecnie najpopularniejszymi potrawami w tym dniu są, oczywiście, pączki oraz faworki (inaczej chrust).

Warto pamiętać, że zarówno pączki, jak i faworki są dość kaloryczne. Jeden pączek waży ok. 80 gramów i ma 340 kcal (kilokalorii), natomiast jeden faworek ma około 90 kcal [2]. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego mężczyzny, w zależności od wieku i poziomu aktywności fizycznej, to od 2000 do 3000 kcal, a kobiety od 1600 do 2400 kcal [3]. Wystarczy zatem od 6 do 9 pączków, żeby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na kalorie mężczyzny i analogicznie od 5 do 7 w przypadku kobiet.

Źródła

  1. Karnawał, Encyklopedia PWN
  2. Tłusty czwartek: ile kalorii ma pączek, a ile faworki?, Poradnik Zdrowie
  3. Estimated Calorie Needs per Day by Age, Gender, and Physical Activity Level, Center for Nutrition Policy and Promotion, United States Department of Agriculture

Data

lut 11 2021
Expired!

Czas lokalny

  • Strefa czasowa: America/New_York
  • Data: lut 11 2021
Kategoria